Rengetegen találjuk szemben magukat azzal a problémával, hogy a gyerekünk valamilyen szinten nem olyan, mint a többi. Nem fogad szót, rendetlenkedik, és ezért sokszor úgy érezzük, hogy szégyenkeznünk kell miatta.
A gyermekek nevelésében a legfontosabb a példamutatás és a következetesség. Előfordul azonban, hogy mi, a szülők mindent jól csinálunk, és a gyerekünkkel mégsem stimmel valami.
- Nem játszik úgy, mint a többiek,
- agresszív,
- figyelemzavaros,
- nem rajzol,
- esetleg megkésett mozgás- vagy beszédfejlődésű,
- ügyetlen,
- visszahúzódó,
- vagy nehezen teremt kapcsolatot.
Ilyenkor értetlenül állunk. „De miért? Mit csinálok rosszul? Hol rontottam el?”
Sajnos napjainkban a helytelen életmódunkból (rohanó világ, tartósítószerek, mozgásszegénység, környezetszennyezés, stb.) adódóan egyre több azon gyerekeknek a száma, akik valamilyen problémával küzdenek. Ha ezen tényezők mellé még társult egy enyhe oxigénhiányos állapot magzati korban vagy születés közben, illetve egy öröklött faktor, akkor az már elegendő lehet ahhoz, hogy a gyermek idegrendszerének fejlődésében zavart okozzon.
Semmiképpen se hibáztassuk magunkat, mert egyáltalán nem biztos, hogy mi tehetünk a bajokról. De, ha már feltűnt valami, akkor annak célszerű utánajárnunk. Mert a fenti tünetek hátterében gyakran idegrendszeri éretlenség áll, aminek később – ha nem foglalkozunk vele – súlyos következményei lehetnek (mint például a diszlexia, diszgráfia, tanulási probléma, figyelemzavar, magatartásprobléma vagy hiperaktivitás).
Érdemes tehát mindenképpen mozgásfejlesztéssel, például játékos babatornával megelőzni a későbbi bajokat.